Dişlerinizi ne zaman fırçalamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Diş fırçalamak, ağız ve diş sağlığı için son derece önemli. Ancak Avustralya merkezli diş hekimleri Dr. Sam Koh ve Dr. Reuben Sim, diş fırçalamayla ilgili yanlış zamanlamaların uygulandığını dile getirerek kişilerin ne yapmanız gerektiğini açıkladı.

Uzman diş hekimleri ne zaman dişinizi fırçalamanız gerektiğini şu şekilde açıklıyor…

KAHVALTIDAN ÖNCE RUTİNİ

Dr. Koh, birçok kişinin kahvaltısında reçel, portakal suyu, kahve ve çay gibi doğası gereği asidik olan gıdalar bulunduğunu söylüyor.

Uzman, “İnsanlar mümkünse kahvaltıdan önce dişlerini fırçalamalılar çünkü bu maddelerdeki asitler dişlerinizi geçici olarak zayıflatır ve yüzey boyunca daha yumuşak hale getirir.”

“Kahvaltıdan hemen sonra dişlerinizi fırçalarsanız, diş minesi daha yumuşak olacağından diş minesini fırçalama tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.” diyor.

Dr. Koh ayrıca, “Yani iki şeyden birini yapabilirsiniz. İlk olarak sabah ağzınızın kokmasını engellemek için kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalayın veya sonra da kahvaltıdan sonra dişlerinizi fırçalamak için 30 dakika bekleyin. Bu sürede tükürüğünüz asitleri dengeler, böylece ağzınız artık asitli olmaz.” diye ekledi.

Dr. Sim de kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalamanızı tavsiye ediyor ancak bunun farklı bir nedeni var.

Önerisini, “Bir diş hekimi olarak hastaların öncelikli olarak dişlerini fırçalamayı hatırlamayabileceğinden endişeleniyorum. Bu nedenle benim önerim, düzenli bir uyanma rutininiz olması ve hemen dişlerinizi fırçalamayı hatırlamanız için kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalamanızdır. Bu aynı zamanda kahvaltıdan önce plak oluşumunun veya ağız kokusunun giderilmesine de yardımcı oluyor.” diye paylaşıyor.

Kahvaltıdan sonra da nefesinizi tazelemek için dişlerinizi tekrar fırçalamanız veya ağzınızı çalkalamanız gerektiğini söylüyor. Ama unutmayın, önce 30 dakika beklemeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x